Nie daj się oszukać

Ulotka_A5-1

Akcja Bezpieczny Senior

Oszustwa „na wnuczka” to coraz częściej popełniane przestępstwa, które polegają na wykorzystaniu dobrej woli osób starszych. Rosnąca popularność tych czynów wynika z dużej anonimowości działania sprawców, dużego jednorazowego zysku z jego popełnienia, a także wykorzystania prostych metod socjotechnicznej manipulacji. Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania temu zagrożeniu są kampanię informacyjne, w których ważne jest zaangażowanie wielu podmiotów.

 Na czym polega przestępstwo „na wnuczka”?

Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich w oczach osób pokrzywdzonych. W celu wyboru ofiary w większości przypadków przestępcy posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach charakterystycznych dla osób starszych. Cały proceder jest inicjowany rozmową telefoniczną, która prowadzona jest w taki sposób, aby uwiarygodnić się w oczach potencjalnej ofiary i poprosić o przekazanie pieniędzy. Najczęściej pieniądze przekazywane są osobie obcej, która pełni rolę tzw. odbieraka. Zdarza się, że sprawcy przyjeżdżają po swoje ofiary taksówkami i zawożą je do banku lub na pocztę.

Przestępstwo może wydawać się proste i niegroźne jednak w 2013 roku w jego wyniku osoby starsze straciły ponad 11 mln, a w 2014 było to już 19 mln złotych. Statystycznie w trakcie jednego przestępstwa ofiary tracą nieco ponad 11 tys. złotych. Najwyższa strata poniesiona do tej pory osiągnęła kwotę 370 tys. złotych.

Na czym polegają „legendy”?

Telefonista za pomocą prostych socjotechnicznych sposobów manipulacji informuje swoją ofiarę, że pilnie potrzebuje pieniędzy, ponieważ doszło do wypadku drogowego, pożyczył pieniądze od znajomego, które szybko musi oddać, bądź finalizuje jakąś ważną transakcję (np. zakup mieszkania). Coraz częściej podaje się także za funkcjonariusza Policji lub Centralnego Biura Śledczego Policji i informuje, że prowadzona jest akcja pod przykryciem. Wszystkie te legendy są zmyślone, przedstawiane w bardzo krótki i emocjonalny sposób, co ma zminimalizować czas na refleksję potencjalnej ofiary.

Jak przedstawiają się statystyki tych przestępstw?

Stat

W czasie rozmów z osobami starszymi często obserwuję uśmiech i niedowierzanie, że ktoś dał się nabrać w taki prosty sposób oszustom, statystyki popełnianych przestępstw pokazują jednak, że przestępcy coraz częściej korzystają z tej metody. Dlatego potrzebna jest kampania informacyjna w tej sprawie – powiedział
G. Karpiński.

Jak uniknąć zagrożenia i nie stracić oszczędności?

Nie czekajmy aż przestępcy pierwsi odezwą się do naszych bliskich, poinformujmy ich o zagrożeniu i przekażmy kilka prostych zasad, które być może uchronią ich przed stratą oszczędności życia – powiedział G. Karpiński. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:

  • daj sobie czas na podjęcie decyzji, nie działaj szybko i emocjonalnie”
  • weryfikuj „legendy” bezpośrednio u osób najbliższych, np. wnuków
  • nie przechowywaj dużej ilości gotówki w domu
  • w razie wątpliwości dzwoń na Policję
  • funkcjonariusze Policji NIGDYnie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Ulotka_A5-2