Darmowa pomoc prawna także dla młodzieży i seniorów

- Ten projekt jest moim priorytetem, a prace parlamentarne trwają w najlepsze. Liczę, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku

– zapowiedział minister sprawiedliwości Borys Budka na dzisiejszej konferencji dotyczącej ustawy o darmowej pomocy prawnej.

Ustawa gwarantuje darmową pomoc przedsądową – można będzie dzięki niej uzyskać bezpłatne wsparcie przy rozwiązywaniu rozmaitych problemów natury prawnej, jak np. sporządzanie pism sądowych – o zwolnienie od kosztów sądowych czy ustanowienie pełnomocnika z urzędu, sporządzenie projektu pozwu. Możemy także liczyć na informację o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących prawach oraz obowiązkach.

Projekt przewiduje utworzenie 1524 punktów darmowej pomocy prawnej w całym kraju, co oznacza, że będzie je można znaleźć w każdym powiecie. Będą one otwarte 5 dni w tygodniu przez minimum 4 godziny każdego dnia.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać:
– młodzież do ukończenia 26 lat
– seniorzy powyżej 65 roku życia
– osoby korzystające z pomocy społecznej
– posiadacze Kardy Dużej Rodziny
– weterani i kombatanci
– osoby dotknięte klęską żywiołową.

Dwie pierwsze z wymienionych grup zostały uwzględnione w trakcie sejmowych prac nad projektem. – To łącznie aż 10 mln ludzi – mówił na specjalnej konferencji prasowej poseł Robert Maciaszek, przewodniczący podkomisji zajmującej się projektem. – Dla młodych takie wsparcie jest ważne choćby przy zawieraniu pierwszej umowy czy w składaniu reklamacji. Natomiast o potrzebie wsparcia dla seniorów świadczą m.in. doświadczenia organizacji pozarządowych, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w prace nad ustawą.