Co zrobić aby ferie były bezpieczne?

Ferie to wyczekiwany okres odpoczynku dla uczniów. Mimo, że pogoda za oknem nie sprzyja białym szaleństwom, w poniedziałek uczniowie z Kujawsko – Pomorskiego rozpoczęli ferie. Co zrobić aby ferie były bezpieczne dla naszych podopiecznych?

Panie ministrze każdego roku w okresie ferii i wakacji słyszymy o zatrzymanych, niesprawnych autokarach, które wiozą dzieci. Czy w tym roku sytuacja będzie wyglądać podobnie?

Sytuacja z roku na rok jest coraz lepsza jednak warto dla własnego spokoju oraz bezpieczeństwa dzieci sprawdzić stan techniczny autobusu. To bardzo proste. Z jednej strony jak co roku policja ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie″, dokonuje kontroli autokarów przed wyjazdami naszych pociech na długo wyczekiwany wypoczynek. MSW wprowadziło także możliwość sprawdzenia autokaru przez rodziców za pomocą systemu „Bezpieczny autobus”. Wystarczy na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ wpisać numer rejestracyjny pojazdu, żeby sprawdzić dane o badaniu technicznym, dane techniczne oraz informacje o polisie OC.

Nasze dzieci bezpiecznie dojechały na ferie. Znajdują się kilkaset kilometrów od domu, co zrobić abyśmy byli pewni że są bezpieczne?.

– Pamiętajmy, że dzieci znajdują się pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. Aby mieć pewność, że są bezpieczne warto sprawdzić czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zimowiska w oferowanym miejscu i czy zapewnia opiekę medyczną. Dzieciom, które wybierają się w góry warto przypomnieć aby zjeżdżając na nartach pamiętały o obowiązujących na stokach, przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Koniecznie pamiętajmy o kasku.

Pamiętajmy, aby „dodać” do komórki dziecka, swój numer telefonu i zapisać go pod literowym skrótem I.C.E. lub ICE. Skrót pochodzi od angielskiego skrótu In Case of Emergency, czyli w języku polskim „w nagłym przypadku”. Daje to możliwość nawiązania kontaktu z najbliższymi przez ratowników w nagłym wypadku.

Jednak większość dzieci w trakcie ferii zostaje w domach.
To prawda, ważne aby podczas naszej nieobecności w domu dziecko nie otwierało drzwi nieznajomym. W domu, obok telefonu, pozostawmy informację z odnotowanymi numerami do naszego miejsca pracy. Warto również wskazać numery do: Policji, Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej. te z pozoru proste sprawy, mogą być okazać się bardzo przydatne.