Biuro posła Karpińskiego we Włocławku

Wiceminister i poseł Grzegorz Karpiński otworzył we Włocławku swoje biuro. Mieści się w tym samym miejscu, gdzie dotychczas było biuro poselskie Marka Wojtkowskiego – przy ulicy Bauera 5.

Panie pośle, skąd decyzja o otwarciu biura poselskiego we Włocławku?

– Zdecydowałem się na otwarcie swojego biura we Włocławku z kilku powodów. Pierwszym z nich jest objęcie mandatu poselskiego po Marku Wojtkowskim, który został wybrany w grudniu 2014 roku Prezydentem Włocławka. Drugi z kolei wynika z faktu, że znam Marka od wielu lat, miałem okazję przekonać się o jego pracowitości i solidności i wierzę, że wspólnie możemy skutecznie rozwiązać wiele problemów dla miasta. Dlatego zdecydowałem się otworzyć, a dokładnie przejąć biuro poselskie Marka Wojtkowskiego w jego dotychczasowym miejscu.

Jest Pan posłem od blisko dwóch miesięcy. Czy za otwarciem biura we Włocławku idą jakieś konkrety?
– Oczywiście, nawet nie będąc jeszcze posłem naszego okręgu podejmowałem wiele decyzji na rzecz regionu, m.in. przyczyniłem się do zwiększenia finansowania na budowę przystani wodnej na Wiśle przy ul. Piwnej. Wiem, jak palącym problemem jest opłakany stan dworca PKP we Włocławku, dlatego swoje pierwsze zapytanie poselskie skierowałem do Minister Infrastruktury i Rozwoju w sprawie jego remontu i przebudowy. W czasie swojego pierwszego dyżuru we Włocławku spotkałem się z Komendantem Miejskim Policji, w czasie którego rozmawialiśmy na temat stanu bezpieczeństwa w mieście, a także o tym jak może je jeszcze poprawiać. Miło mi także poinformować Państwa, że po mojej rozmowie z Komendantem Wojewódzkim Policji tegoroczne wojewódzkie święto Policji odbędzie się we Włocławku.

Jest Pan także wiceministrem spraw wewnętrznych, nadzoruje Pan działania Policji, Biura Ochrony Rządu, odpowiada Pan także za finanse i legislację w resorcie. To dużo obowiązków i duża odpowiedzialność. Czy będzie Pan w stanie łączyć obowiązki poselskie z tymi ministerialnymi?
– To rzeczywiście nie będzie łatwe. Staram się jednak koncentrować na pozytywach sprawowania obu funkcji jednocześnie. Jako przykład podam kwestię znacznie większych możliwości reprezentowania spraw Włocławka i całego regionu w Warszawie. Jako minister odpowiedzialny za legislację mam co tydzień możliwość spotkania się ze swoimi odpowiednikami ze wszystkich resortów. Mało kto ma taką możliwość. Wielokrotnie mogłem się przekonać, że w czasie takich bezpośrednich rozmów można się wiele dowiedzieć na temat działań konkretnych resortów. Innym przykładem może być kwestia dofinansowania budowy hali widowiskowo-sportowej, którą miałem przyjemność podpisać osobiście jako ówczesny wiceminister sportu i turystyki.

Jakie najważniejsze projekty są jeszcze przed Panem do końca kadencji?
– Mam dziewięć miesięcy na wprowadzenie przepisów ustawy, która wdroży wyrok Trybunału Konstytucyjnego,dotyczy on billingów, podsłuchów i czynności operacyjnych. Trybunał wyraźnie powiedział, że uprawnienia służb są dziś za szerokie. To trudne zadanie, aby wyważyć standard konstytucyjny, który określił Trybunał, a realne skutki jakie ona spowoduje w pracy tychże formacji. To spore wyzwanie, ale właśnie dla takich zadań jestem w polityce.

Poza tym zależy mi na przyjęciu nowego rządowego programu profilaktyki i zapobiegania zachowaniom aspołecznym Razem bezpieczniej. Obecnie trwa ostatni rok jego funkcjonowania, więc konieczne przygotowanie jego nowej wersji. Tym razem specjalnym priorytetem będzie bezpieczeństwo w szkołach. Oprócz tego trwają regularne prace legislacyjne w parlamencie oraz projekty przygotowywane w ramach resortu.

Wróćmy do Włocławka. W jaki sposób mieszkańcy naszego miasta i okolic mogą się z Panem skontaktować?
– Moje biuro poselskie mieści się w tym samym miejscu, gdzie dotychczas było biuro poselskie Marka Wojtkowskiego, przy Ul. Bauera 5. Moją aktywność można śledzić także na nowopowstałej stronie grzegorzkarpinski.pl oraz na profilach społecznościowych Twitter i Facebook. Zachęcam wszystkich włocławian do kontaktu.